Audience Vote 2020
Festival Dates
Premiere Pass

Search 2020 Films

Film Image

A Cantor's Head

Erik Greenberg Anjou, USA, 2019, 86min

Film Image

A People's Soundtrack

Evan Beloff, Canada, 2019, 55min

Film Image

Abe

Fernando Grostein Andrade, USA-Brazil, 2019, 85min

Film Image

Africa

Oren Gerner, Israel, 2019, 82min

Film Image

Amadeus

Miloš Forman, USA-France-Italy, 1984, 160min

Film Image

Angelica

Dan Peer, Israel, 2019, 75min

Film Image

Anne Frank: Parallel Stories

Sabina Fedeli & Anna Migotto, Italy-Czech Republic-Netherlands-Germany, 2019, 92min

Film Image

Art of Waiting

Erez Tadmor, Israel, 2019, 90min

Film Image

Aulcie

Dani Menkin, USA-Israel, 2020, 73min

Film Image

Back to Maracanã

Jorge Gurvich, Brazil-Israel-Germany, 2019, 92min

Film Image

Born in Jerusalem and Still Alive

Yossi Atia, Israel, 2019, 83min

Film Image

Breaking Bread

Beth Elise Hawk, USA-Israel, 2020, 86min

Film Image

Cabinet of Dr. Caligari

Robert Wiene, Germany, 1920, 77min

Film Image

Casablanca

Michael Curtiz, USA, 1942, 102min

Film Image

Chained

Yaron Shani, Israel, 2019, 100min

Film Image

Chichinette: The Accidental Spy

Nicola Alice Hens, Germany-France, 2019, 86min

Film Image

Children of the Inquisition

Joseph F. Lovett, USA, 2019, 120min

Film Image

Collini Case

Marco Kreuzpaintner, Germany, 2019, 123min

Film Image

Crescendo

Dror Zahavi, Germany, 2019, 112min

Film Image

Curtiz

Támas Yvan Topolánszky, Hungary, 2019, 98min

Film Image

Dancing Dogs of Dombrova

Zack Bernbaum, Canada, 2019, 102min

Film Image

Dave Grusin: Not Enough Time

Barbara Bentree, USA, 2019, 85min

Film Image

Day After I'm Gone

Nimrod Eldar, Israel, 2019, 95min

Film Image

Dayan: The First Family

Anat Goren, Israel, 2019, 90min

Film Image

Elliott Erwitt, Silence Sounds Good

Adriana Lopez Sanfeliu, France-Spain, 2019, 62min

Film Image

Esau

Pavel Lungin, Israel-Russia, 2019, 100min

Film Image

Extra Innings

Albert Dabah, USA, 2019, 116min

Film Image

Final Hour

Caglar Malli, Turkey-Greece-Spain-Portugal-Poland, 2019, 88min

Film Image

Flawless

Tal Granit & Sharon Maymon, Israel, 2019, 93min

Film Image

Forgiveness

Guy Amir & Hanan Savyon, Israel, 2019, 104min

Film Image

Forman vs. Forman

Helena Trestíková & Jakub Hejna, Czech Republic-France, 2019, 78min

Film Image

God of the Piano

Itay Tal, Israel, 2019, 80min

Film Image

Golda

Sagi Bornstein & Udi Nir, Israel, 2019, 88min

Film Image

Hate Among Us

David McKenzie, USA, 2019, 90min

Film Image

Her Second Mother

Joseph Seiden, USA, 1940, 89min

Film Image

Herod Islands

Nelli Guy, Israel, 2019, 87min

Film Image

Holy Silence

Steven Pressman, USA, 2020, 72min

Film Image

House on Wannsee Street

Poli Martínez Kaplun, Argentina, 2019, 70min

Film Image

Incitement

Yaron Zilberman, Israel, 2019, 123min

Film Image

Jewish Experience

Miguel Kohan, Argentina, 2019, 88min

Film Image

Kaddish

Konstantin Fam, Russia-Belarus, 2019, 86min

Film Image

Last Waltz

Martin Scorsese, USA, 1978, 117min

Film Image

Latter Day Jew

Aliza Rosen, USA, 2019, 85min

Film Image

Love In Suspenders

Jorge Weller, Israel, 2019, 79min

Film Image

Lyrebird

Dan Friedkin, USA, 2019, 117min

Film Image

Made In Auschwitz

Sylvia Nagel & Sonya Winterberg, Germany-Israel, 2019, 72min

Film Image

Man on the Bus

Eve Ash, Australia-Belgium-Ukraine, 2019, 83min

Film Image

Menachem Begin: Peace and War

Levi Zini, Israel, 2020, 87min

Film Image

Mossad

Alon Gur Arye, Israel, 2019, 95min

Film Image

Mrs. G

Dalit Kimor, Israel, 2019, 60min

Film Image

My Amazing Funeral

Néstor Sánchez Sotelo, Argentina, 2019, 89min

Film Image

My Name Is Sara

Steven Oritt, Poland-USA, 2019, 111min

Film Image

My Polish Honeymoon

Élise Otzenberger, France, 2019, 88min

Film Image

Names, Not Numbers

Michael Puro, USA, 2020, 70min

Film Image

Nobody Wants Us

Laura Seltzer-Duny, USA, 2019, 50min

Film Image

Of Animals and Men

Lukasz Czajka, Poland, 2019, 70min

Film Image

Olympic Dreams

Jeremy Teicher, USA, 2019, 83min

Film Image

On Broadway

Oren Jacoby, USA, 2019, 84min

Film Image

Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

Daniel Roher, Canada, 2019, 100min

Film Image

Overture to Glory

Max Nosseck, USA, 1940, 77min

Film Image

Painted Bird

Václav Marhoul, Czech Republic-Slovakia-Ukraine, 2019, 169min

Film Image

Picture of His Life

Dani Menkin & Yonatan Nir, Israel-USA-Canada, 2019, 72min

Film Image

Rabbi Goes West

Amy Geller & Gerald Peary, USA, 2019, 78min

Film Image

Resistance Fighter

Władysław Pasikowski, Poland, 2019, 112min

Film Image

Ruth: Justice Ginsburg In Her Own Words

Freida Lee Mock, USA, 2019, 90min

Film Image

Saul & Ruby, To Life

Tod Lending, USA, 2020, 80min

Film Image

Seders & Cigars

Barbara Rosenthal, USA, 2019, 71min

Film Image

Shalom Taiwan

Walter Tejblum, Argentina, 2019, 85min

Film Image

Standing Up, Falling Down

Matt Ratner, USA, 2019, 91min

Film Image

Sunset Over Hollywood

Uli Gaulke, Germany, 2019, 97min

Film Image

Syndrome K

Stephen Edwards, USA, 2019, 80min

Film Image

Tevya

Maurice Schwartz, USA, 1939, 93min

Film Image

The Booksellers

D.W. Young, USA, 2019, 99min

Film Image

The Coldest Game

Łukasz Kośmicki, Poland, 2019, 96min

Film Image

The Conductor

Alon Zingman, Israel, 2019, 80min

Film Image

The Electrifiers

Boaz Armoni, Israel, 2019, 90min

Film Image

The Golem

Paul Wegener, Germany, 1920, 86min

Film Image

The Goonies

Richard Donner, USA, 1985, 114min

Film Image

The Keeper

Marcus Rosenmüller, UK, 2019, 119min

Film Image

The Mover

Dāvis Sīmanis, Latvia, 2019, 87min

Film Image

The Shining

Stanley Kubrick, USA-UK, 1980, 146min

Film Image

Those Who Remained

Barnabás Tóth, Hungary, 2019, 83min

Film Image

Transkids

Hilla Medalia, Israel, 2019, 103min

Film Image

Van Goghs

Sergey Livnev, Russia, 2019, 102min

Film Image

Waiting for Anya

Ben Cookson, UK-Belgium, 2019, 105min

Film Image

When Hitler Stole Pink Rabbit

Caroline Link, Germany-Switzerland, 2019, 120min

Film Image

Your Wishes In Heaven

Miguel Ángel Nieto Solís, Spain, 2019, 56min

Back to Top