Festival Dates
Premiere Pass

Search 2019 Films

Film Header Image

2001: A Space Odyssey

Stanley Kubrick, USA, 1968, 149min

Film Header Image

A Fortunate Man

Bille August, Denmark, 2018, 162min

Film Header Image

A Mirror for the Sun

Neta Ariel, Israel, 2018, 60min

Film Header Image

A Rose in Winter

Joshua Sinclair, UK, 2018, 132min

Film Header Image

A Twice Promised Land

Blanche Finger & William Karel, France, 2018, 79min

Film Header Image

Accountant of Auschwitz

Matthew Shoychet, Canada, 2018, 80min

Film Header Image

Anatomy of a Trial

Christian Frosch, Austria-Luxembourg, 2018, 137min

Film Header Image

Ancient Law

E.A. Dupont, Germany, 1924, 135min

Film Header Image

Aulcie

Dani Menkin, Israel, 2019, 120min

Film Header Image

Avenging Evil

Nick Green, UK-USA, 2018, 79min

Film Header Image

Bigger

George Gallo, USA, 2018, 107min

Film Header Image

Blue Note Records: Beyond the Notes

Sophie Huber, Switzerland-USA, 2018, 85min

Film Header Image

Budapest Noir

Éva Gárdos, Hungary, 2018, 95min

Film Header Image

Carl Laemmle

James L. Freedman, USA, 2018, 90min

Film Header Image

Cellfish

Tammy Federman, Israel-UK, 2018, 72min

Film Header Image

Chasing Portraits

Elizabeth Rynecki, USA, 2018, 75min

Film Header Image

Chewdaism: A Taste of Jewish Montreal

Eli Batalion & Jamie Elman, Canada, 2018, 60min

Film Header Image

City Without Jews

Hans Karl Breslauer, Austria, 1924, 87min

Film Header Image

Dear Fredy

Rubi Gat, Israel, 2018, 73min

Film Header Image

Driver

Yehonatan Indursky, Israel, 2018, 92min

Film Header Image

Echo

Amikam Kovner & Assaf Snir, Israel, 2018, 92min

Film Header Image

Eyes Wide Shut

Stanley Kubrick, USA, 1999, 159min

Film Header Image

Fig Tree

Aäläm-Wärqe Davidian, Israel-Germany-France-Ethiopia, 2018, 93min

Film Header Image

Fractures

Arik Lubetzki, Israel, 2018, 83min

Film Header Image

From Cairo to the Cloud

Michelle Paymar, Canada-US-Israel-UK-Egypt-France, 2018, 92min

Film Header Image

Hasidistock

Asaf Galay & Avida Livny, Israel, 2019, 90min

Film Header Image

Hidden Face

Eyal Datz, Israel, 2018, 60min

Film Header Image

Holy Lands

Amanda Sthers, France, 2018, 100min

Film Header Image

Howard

Don Hahn, USA, 2018, 90min

Film Header Image

Inside the Mossad

Duki Dror, Israel, 2018, 90min

Film Header Image

It Must Schwing! The Blue Note Story

Eric Friedler, Germany, 2018, 115min

Film Header Image

Jupiter's Moon

Kornél Mundruczó, Hungary-Germany-France, 2018, 129min

Film Header Image

King Bibi

Dan Shadur, Israel, 2018, 84min

Film Header Image

Last Note

Pantelis Voulgaris, Greece, 2018, 117min

Film Header Image

Leona

Isaac Cherem, Mexico, 2018, 95min

Film Header Image

Leto

Kirill Serebrennikov, Russia, 2018, 126min

Film Header Image

Libya: The Last Exodus

Ruggero Gabbai, Italy, 2018, 70min

Film Header Image

Little Shop of Horrors

Frank Oz, USA, 1986, 94min

Film Header Image

MIA

Galia Barkol, USA-Israel, 2018, 70min

Film Header Image

My Survivor

Jerry Levine, USA, 2019, 60min

Film Header Image

Never Look Away

Florian Henckel von Donnersmarck, Germany, 2018, 188min

Film Header Image

On the Basis of Sex

Mimi Leder, USA, 2018, 120min

Film Header Image

Outback Rabbis

Danny Ben-Moshe, Australia, 2019, 70min

Film Header Image

Paris Song

Jeff Vespa, Kazakhstan-Latvia-USA, 2018, 90min

Film Header Image

Promise at Dawn

Eric Barbier, France, 2018, 131min

Film Header Image

Prophets

Ewa Chodzicka, Taylor Hartley, Pietro Pinto, Justyna Gawelko, Constanza Poupin, Israel, 2019, 50min

Film Header Image

Red Cow

Tsivia Barkai Yacov, Israel, 2018, 90min

Film Header Image

Redemption

Yossi Madmoni & Boaz Yehonatan Yacov, Israel, 2018, 104min

Film Header Image

Sacred Spaces

Celia Lowenstein, France, 2019, 90min

Film Header Image

Satan & Adam

V. Scott Balcerek, USA, 2018, 78min

Film Header Image

Seder-Masochism

Nina Paley, USA, 2018, 88min

Film Header Image

Sefarad

Luís Ismael, Portugal, 2019, 90min

Film Header Image

Shoelaces

Jacob Goldwasser, Israel, 2018, 100min

Film Header Image

Sobibor

Konstantin Khabenskiy, Russia-Germany-Lithuania-Poland, 2018, 110min

Film Header Image

Sunset

László Nemes, Hungary-France, 2018, 144min

Film Header Image

Sustainable Nation

Micah Smith, Israel, 2019, 60min

Film Header Image

The Barn

Phil Berger, USA, 2019, 70min

Film Header Image

The Dive

Yona Rozenkier, Israel, 2018, 91min

Film Header Image

The Golem

Doron & Yoav Paz, Israel, 2018, 95min

Film Header Image

The Interpreter

Martin Šulík, Slovakia-Czech Republic-Austria, 2018, 113min

Film Header Image

The Lost Crown

Avi Dabach, Israel, 2019, 65min

Film Header Image

The Museum

Ran Tal, Israel, 2018, 84min

Film Header Image

The Other Story

Avi Nesher, Israel, 2018, 117min

Film Header Image

The Starfish

Tyler Gildin, USA, 2019, 40min

Film Header Image

The Tobacconist

Nikolaus Leytner, Austria-Germany, 2018, 90min

Film Header Image

The Unorthodox

Eliran Malka, Israel, 2018, 92min

Film Header Image

To Dust

Shawn Snyder, USA, 2018, 91min

Film Header Image

Touching the Sky

Tamar Tal, Israel, 2018, 75min

Film Header Image

Transit

Christian Petzold, Germany, 2018, 101min

Film Header Image

Waldheim Waltz

Ruth Beckermann, Austria, 2018, 93min

Film Header Image

Werewolf

Adrian Panek, Poland-Netherlands-Germany, 2018, 88min

Film Header Image

Who Will Write Our History

Roberta Grossman, USA, 2018, 95min

Film Header Image

Why the Jews?

John Curtin, Canada, 2018, 70min

Film Header Image

Working Woman

Michal Aviad, Israel, 2018, 93min

Back to Top